7. GRZYBICA JAMY USTNEJ

Grzybice jamy ustnej uważane są za grzybice zewnętrzne, ale często są one objawem grzybicy ogólnoustrojowej. Najczęściej chorują na nie noworodki, małe dzieci i dorośli z obniżoną odpornością. Objawem infekcji grzybiczej może być również bolące gardło, zmiany na policzkach i problemy z dziąsłami.

Częściej narażone są osoby, które palą papierosy oraz maja protezy zębowe.
Kuracje przeciwgrzybiczną powinno rozpocząć się od przeglądu uzębienia, sprawdzenia stanu dziąseł i tzw., kieszonek między zębami, które jest siedliskiem resztek pożywienia i przyjaznym środowiskiem dla rozwoju grzybów.
Z jakimi rodzajami powikłań grzybiczych mamy do czynienia:

  •  Kandydoza rzekomo błoniasta ostra i przewlekła

Błona śluzowa jamy ustnej, policzków, dziąseł, gardła pokrywa się kredowo – białym nalotem. Natomiast, pod plamkami serowatymi pojawia się żywo czerwone podłoże.

Nieprzyjemne objawy:
- suchość języka,
- zapalenie warg
- zajady
- zapalne stany kącików ust.

W stan przewlekły popadają osoby najczęściej zarażone wirusem HIV oraz po terapii lekami immunosupresyjnymi i innymi lekami farmaceutycznymi. Terapie te są trudne do wyleczenia i wymagają cierpliwości i długiej ścisłej diety dla konkretnej osoby.

  • Kandydoza zanikowa ostra

Najczęściej dotyczy to osób chorych na cukrzycę zwłaszcza w stanie nie wykrytym oraz cukrzycy niewyregulowanej.
Osoby biorące antybiotyki przez dłuższy okres czasu w mniejszych dawkach np. przy problemach skórnych zwłaszcza trądzikowych.

  • Kandydoza zanikowa przewlekła i rumieniowa przewlekła

Dotyczy osób noszących protezy. Wykwity maja charakter rozległych plam z nalotami białymi. Dolegliwości są bardzo dokuczliwe w postaci bólu, problemów z gryzieniem oraz pieczenia.

  • Kandydoza rozrostowa przewlekła

Częściej dotyczy to schorzenie mężczyzn. Występują białe naloty na języku, które są twarde, spoiste, szorstkie i ciężko jest je oderwać . Występuje tu duża bolesność języka, ranki na podniebieniu i wargach.

  • Kandydoza grudkowa przewlekła

Jama ustna ma wygląd grudkowy, kamienisty. Dominuje ból i pieczenie języka. Występują nadwrażliwość na kwaśne produkty o potrawy o ostrym smaku. Zajady, zapalenie kącików ust. Powstają ogniska zapalno – nadżerkowe i prawie zlewają się ze skórą zdrową. Jest to bolące pękanie kącików ust, białe niewielkie naloty na czerwieni wargowej umiejscowione blisko kącików ust. Z reguły nie przedostają się zmiany do wewnątrz jamy ustnej.
Czynnikami, które sprzyjają występowaniu zajadów dodatkowo oprócz zmian grzybiczych, które mogą być powodem jest niedobór witamin z grupy B, cukrzyca utajona oraz źle dobrane protezy.

ParaProtex -  naturalny suplement diety, ulga dla Twoich zmian w jamie ustnej:

Wszyscy raz na jakiś czas zadbamy o samochód. Dokonujemy w nim wymiany oleju oraz drobnych napraw. W domu robimy gruntowne porządki i dbamy aby ładnie wyglądało w środku. Może nadszedł już czas zaprowadzić porządek w Twoim organizmie? Każdy dba o swoje ciało, włosy, zęby… a co z wnętrzem?

Comments are closed.